Vážení zákazníci - pokud nakupujete přes internet musí být číslo vašeho telefonu funkční, pokud se na něj nedá opakovaně dovolat jsme nuceni objednávku stornovat !! Z kapacitních důvodů nemůžeme reagovat na SMS zprávy ve stylu napište kdo jste a co chcete - navíc telefon na prodejně je tlačítkový a z něj už zprávu nikdo napsat neumíme :-) Rybářské potřeby Mlsport/Tahoun.cz

Co s sebou vzít na mořský rybolov?

Ještě před 25 lety, věc podobně nemyslitelná jako soukromý let do vesmíru. No a po těch 25 letech je to první realita všedního dne pro stále větší skupinu rybářů. To druhé se sice stalo realitou zatím jen pro pár jedinců, ale kdoví co za pár let.

Stále více populární lov na moři

Poptávka po nových zážitcích při mořském rybolovu je tak velká, že návštěvy zákazníků, kteří shánějí vybavení na moře je stále běžnější. Díky otevření hranic a postupnému snižování cen rybářského vybavení (především díky stále vyšší konkurenci) se lov na moři stává zcela běžnou záležitostí. Mezi českými rybáři jsou nejčastějšími lokalitami Norsko, Polsko, Dánsko či některé další evropské země. Výjimkou však nejsou ani exotické destinace v Atlantiku či Tichomoří. Není se čemu divit. Vždyť počet nabídek českých cestovních kanceláří lákajících k nezapomenutelnému zážitku při rybolovu v Keni, na Alijašce či na Hawaii je víc než dost.

Norský fjord ulovené ryby

Co si vzít sebou na mořský rybolov

Stejně jako lov na řekách a jezerech má svá specifika, i mořský rybolov vyžaduje některé rybářské vybavení, bez kterého se zkrátka neobejdete.

Vzhledem k tomu že českým rybářům jsou pravděpodobně nejbližší Norské fjordy nebo rybaření v Baltském moři, budeme se nadále věnovat rybářskému vybavení právě do této lokality.

S čím počítat a čemu se naopak vyhnout

Základní rybářská dovolená v Norsku začíná na částce 15 tisíc korun – to je potřeba mít na paměti hned o začátku. Navíc jde jen o základ za cestu, pronájem lodě, ubytování. Vše v závislosti na tom kam a do jak vyhlášené lokality jedete, jak kvalitní ubytování i loď a pro kolik osob si pronajímáte. Ve skutečnosti může tato „základní“ cena dosáhnout i násobku uvedené částky. Pokud jste tedy ochotni investovat mnohdy těžce uspořenou částku do takovéhoto dobrodružství, nedopusťte, abyste se trápili a mějte sebou vhodné rybářské vybavení.

  Radost z úlovku

Pokud patříte k rybářům, kteří mají zkušenosti pouze s lovem na místních řekách a rybníku, určitě se nebojte přijít k nám pro radu. Často se totiž setkáváme s tím, že si méně zkušený rybář k nákupu přizve zkušeného mořského vlka, který mu ne vždy dokáže správně poradit. Obvykle slýcháváme věty typu: „Toto ti bude stačit, však ani nevíš, jestli tě mořský rybolov bude bavit“. Problém je ale v tom, že levné a často nevhodné vybavení dokáže pobyt na moři pěkně znepříjemnit. V MLSportu navíc všem rybářům říkáme, že pokud jste pravidelní rybáři, kteří mají několik desítek docházek do roka, nebo pravidelně navštěvujete soukromé revíry ve svém okolí, tak vás rybařina na moři bude bavit zaručeně. Ryby jsou větší a bojovnější, druhově pestřejší, ale i chuťově výraznější (oproti těm sladkovodním). Pokud tedy nejste člověk co nikdy nerybařil (vám bychom spíše doporučili zapůjčení vybavení pro mořský rybolov), najděte si ve svém rozpočtu ještě nějakou částku na pořízení kvalitních rybářských potřeb pro mořský rybolov.

boj na moři  lov ryb v norsku

Neničte si své běžné oblečení, investujte do speciálního

Na oblečení, prutech a navijácích byste sice neměli šetřit, ale ani za ně nemusíte utratit balík! V prvé řadě byste měli začít oblečením. Rovnou zapomeňte na to, že na moře pojedete ve své lyžařské výbavě – klidně můžete, ale počítejte s všude přítomnou mořskou solí, která zanechá na většině věcí nesmazatelné stopy. Účinky mořské vody lze sice poměrně dobře neutralizovat sladkou vodou z kohoutku po návratu z rybaření, ale prostě prát každý den a doufat že do rána vše uschne, jednoduše nejde.

Plovoucí obleky

Dnes je na trhu obrovská nabídka kompletů i kombinéz určených přímo na mořský rybolov od naprosto jednoduchých v cenách lehce přes tisíc korun, přes jednoduché plovoucí obleky v ceně od 2,5 tisíc korun, až po naprosto špičkové výrobky určené pro profesionální použití. Vždy se dopředu informujte, do jaké lokality zrovna pojedete, jaké je tam aktuálně počasí a jestli budete lovit spíše na volném moři nebo uvnitř fjordů. Čím horší počasí lze v daném období očekávat, tím lepší byste měli volit oblečení – pokud plánujete alespoň občasný výjezd na volné moře nebo jedete v trochu chladnějším období, rozhodně se podívejte po slušném plovoucím obleku – např. černo/žlutý plovoucí oblek od firmy Spro má dokonce certifikaci pro záchranné složky a cena je poměrně přijatelná.

 

Boty a ostatní vybavení na mořský rybolov

Hodně opomíjenou částí oděvu jsou boty! Na loď zvolte ideálně nějakou zateplenou verzi holínek, pohyb na lodi je minimální, takže na prvním místě by měl být tepelný komfort a ne pohodlí a estetika. Rukavice si vezměte určitě nejméně dvoje, jedny fleecové na cestu a na mezidobí kdy nerybaříte a druhé neoprenové rukavice pro rybolov, pochopitelně můžete jít cestou např. goretexových, ale to jste jako u většiny částí vybavení jinde finančně. Samozřejmě se neobejdete bez termoprádla, čepice, ponožek a dalšího nezbytného vybavení. To bychom ale napsali několik stran jen o oblečení. Vy, ale pravděpodobně čekáte i nějakou radu ohledně samotné rybářské výbavy.

   

 

Rybářské pruty pro lov na moři

Prut – ten jediný můžete trochu ošidit, vlastně byste měli mít nejméně dva. Potřebovat budete jeden na přívlač a jeden na pilkrování. To jsou totiž ty hlavní techniky, které se na moři používají – bez ohledu na hloubky se nějaké přívlači prostě nevyhnete, i když vláčku třeba neovládáte nebo vás z rozličných důvodů jen nebaví. Pokud můžete, přibalte sebou ještě jeden nějaký rezervní – to pro případ nenadálého problému ve formě zlomeného prutu nebo i jen prasklého očka. Shánět cokoli na místě nebo doufat že kamarádi něco mají, nemusí skončit úspěšně.

Okouník  


Na pilkrování bohatě postačí levnější prut vyrobený z kompozitních materiálů jako je třeba SPRO SEA DRIVER – tento model dostupný ve verzi 300 a 500 g je dostačující pro lov na hloubkách do 150m a pilkery do hmotnosti cca 500 g. Samozřejmě lze vždy najít i nepatrně dražší, ale o to lepší variantu, takže pokud máte rozpočet o krapet vyšší a nějaká stokoruna navíc vás nepoloží, podívejte se na pruty Daiwa Megaforce Jigging, nebo Fin-Nor Offshore Deep Sea a hned zjistíte, že je to trochu něco jiného (ovšem takováto lepší varianta existuje skoro ke všemu). Pokud vás hned napoprvé lákají na lokalitu s průměrnou hloubkou 100+ metrů, buď se takovým nápadům obloukem vyhněte, nebo zcela určitě zvažte min. zapůjčení sestavy s elektrickým multiplikátorem - Shimano Dendou Maru je jedna z mnoha možností, které na trhu jsou – vytažení montáže z hloubek okolo 200 m je s tímto náčiním dílem několika vteřin.

 

Rybářské navijáky pro mořský rybolov

Podobný rybolov s klasickým smekacím navijákem – spolehlivě odrovná člověka v sebelepší kondici. Pokud jedete na standardní hloubky a vystačíte tedy se smekacím navijákem, rozhodně k jeho volbě nepřistupujte se slovy „Tohle mám už 5 let doma a vůbec to nepoužívám tak si to vezmu sebou“ – mohli byste na takové rozhodnutí zle doplatit. Naviják, který jste koupili na chytání u vás na přehradě a stejně jste zjistili, že to není ono určitě nebude vhodnou volbou ani k lovu v mnohem náročnějším prostředí, stejně tak si sebou neberte naviják, co třeba máte do páru ke kaprovým prutům – jeho zničení, které není na moři nic výjimečného by vám v případě nesehnání nového nebo již nemožné opravy připravilo jen další zklamání z jinak třeba velmi povedené dovolené.

Smekací modely

V případě použití smekacího modelu tak zcela jistě zvolte koupi navijáku pro tento konkrétní druh lovu. Zde se před vámi v případě konzultace s opravdovým odborníkem otevřou dvě dilemata. Menší a lehčí model ve velikosti 40-50 nebo velký, těžký model o velikosti 60+?? V případě velkých navijáků s cívkou velkého průměru jako je např. Tica SCEPTER GTX 9000 můžete počítat díky poměrně vysokému návinu na jednu otáčku kliky s vcelku jednoduchým lovem na téměř jakékoli hloubce. Oproti tomu je lov s navijáky menších velikostí, jako třeba náš oblíbený SPRO Saltix, výrazně jednodušší. Díky němu sestavu po dvou hodinách lovu neodkládáme kvůli odpočinku stranou jako mnozí jiní.

  

Navijáky pro přívlač na moři

Přívlač jako taková je vcelku dobře zastupitelná nějakou těžší sestavou co máte doma na štiky nebo sumce. Věřte, že prutem o délce 2,4 - 2,7 m s vyšší gramáží rozhodně chybu neuděláte. Naším favoritem jsou už léta pruty Cormoran RED PILK – kde se bez ohledu na název jedná o celou řadu prutů s různou gramáží pro lov přívlačí i lehké pilkrování, nově mě příjemně překvapil Cormoran Black Master v délce 2,7 m se zátěží do 180g, ale pokud trochu zapátráte, zcela jistě najdete celou řadu vhodných modelů. K vláčecí sestavě zvolte naviják přiměřené velikosti 30-50 – pokud chcete radu, tak model Daiwa Megaforce rozhodně není špatná volba. Pro všechny zmiňované navijáky platí po návratu od vody pravidlo důkladné očisty sladkou vodou, a pokud vlhkým hadrem otřete od mořské soli i pruty, určitě vám vše vydrží o něco déle. Na trhu je dnes celá řada modelů, které jsou vodotěsné a s pronikáním soli a případným poškozením tak nemají žádný problém, ovšem s ohledem na cenu je tu pro vaši první cestu nedoporučuji.

mořský rybolov - úlovek Boj na moři

Nástrahy pro lov na moři

Co se týče nástrah pro obě zmiňované techniky tak pro přívlač budete potřebovat pilkery ve velikosti do 60 g – sice lze házet i těžšími modely, ale pak je to dřina a ne dovolená!! Běžné nástrahy, které znáte z rybolovu v ČR, můžete klidně použít také – jigové hlavy o váze 5-7 g vám na moři sice k ničemu nebudou, ale pokud máte ve výbavě modely 20 g a více není problém s nimi v mělkých pasážích Norských fjordů poměrně úspěšně lovit. Při přívlači, ale i pilkrování zařaďte do výbavy tzv. Pilker koule – s jednoháčkem na který nastražíte kus rybího masa – na mníky a halibuty naprosto nepřekonatelná sestava. Pilkerů obecně najdete na trhu neuvěřitelné množství – výběr tvarů, barev, a hmotností skutečně bere dech a vlastně ani nebudete vědět co koupit. Takové minimum co za normálních situací nějak funguje je 100 g na 50 m hloubky – za určitých okolností sice budete potřebovat víc nebo naopak vystačíte i s menší hmotností, ale zhruba se tím řídit můžete.

Z mých oblíbených nemohu nezmínit Pilker Banán a Pilker Reef Master Chrome – oba jsou klasické stříbrné modely, bebarevných variací co nikdy nezklamou, z barevných lehčích modelů se mrkněte na modely Cormoran Seacor – škála velikostí a barev je skutečně nepřeberná. Pilker lze použít samostatně – zvláště v situacích kdy se přes ohromné množství drobných ryb potřebujete dostat ke dnu, pokud ale je ryb ve vaší lokalitě málo je dobré kombinovat pilker s návazcem na mořský rybolov. Různá peříčka, papričky, twistříky a podobně jsou svou velikostí vždy určena pro konkrétní druh. Neznamená to sice, že na makrelový návazec s malým háčkem nemůže přijít metrová treska obecná, ale je potřeba si uvědomit že drobné sleďové nebo makrelové návazce jsou vázané na slabších vlascích, a tedy cílený lov 10 kg ryb nebude zrovna nejšťastnější nápad. Pokud je na vašem lovišti velké množství ryb a ani nasazení samotného pilkeru nepřináší kýžené obludy, zkuste lov s velkými gumovými twistery – taková Ryba s háčkem SEI o váze 300 g nebo o něco menší Seacor Sandeel s hmotností 120g dokáží svou velikostí barvou i tvarem vydráždit leckterého netečného dravce.

Detaily, které vám usnadní život

Máme tedy prut, naviják, nástrahy i něco na sebe. Nezbývá, než se tedy závěrem zmínit o pár důležitých drobnostech.

Karabinky a obratlíky, tak jako při každém jiném lovu co možná nejvíc minimalizujte a pokud to alespoň trochu jde, šňůru važtepřímo. Karabinka je vždy slabinou celé sestavy a zasolený netočící se obratlík může znamenat nejen ztrátu trofejní ryby, ale i drahých nástrah. Dnes sice není problém koupit tzv. mořské provedení zmíněných drobností, ale ani vysoká cena za daný produkt není zárukou úspěchu. Volba jestli pletená šňůra nebo vlasec je při dnešních minimálních cenách poměrně snadná, doby kdy kvalitní pletená šňůra stála měsíční výplatu, jsou již dávno za námi a třeba pletená šňůra Corastrong v ceně 200,- Kč/100 m je více než dobrý produkt. Pro vláčení se dívejte po průměrech 0,15 - 0,20 mm pro pilkrování 0,30-0,40mm – pamatujte, že čím je šňůra silnější tím větší odpor ve vodě má a bude tedy déle klesat ke dnu, nebo zvláště v místech se silnějším proudem vás silnější šňůra zcela zbytečně donutí k použití těžších nástrah.

 

Pokud jsme na něco zapomněli nebo se nás budete chtít na cokoli zeptat – bez obav můžete. Na vaše dotazy rádi zodpovíme (osobně na naší prodejně v Brně nebo skrze některý z našich kontaktů). Pokud vám náš článek objasnil vše podstatné, přejeme šťastnou ruku při nákupu a příjemně strávenou dovolenou na moři.