Vážení zákazníci - pokud nakupujete přes internet musí být číslo vašeho telefonu funkční, pokud se na něj nedá opakovaně dovolat jsme nuceni objednávku stornovat !! Z kapacitních důvodů nemůžeme reagovat na SMS zprávy ve stylu napište kdo jste a co chcete - navíc telefon na prodejně je tlačítkový a z něj už zprávu nikdo napsat neumíme :-) Rybářské potřeby Mlsport/Tahoun.cz

Rybolov ve Švédsku Jamtland

Rybáření ve Švédsku - Jamtland

Švédsko je gigantická země a liší se kraj od kraje co se počasí, technik rybolovu, hustoty zarybnění i množství rybářů týče. Někde vám proprší celá dovolená, jinde je naoak počasí stabilnější. Na některém jezeře je ryb až to hezké není, na jiném je to jako hledat jehlu v kupce sena. Co platí na jihu, nemá na severu logiku. Pozor si musíte ve Švédsku dávat i na hustotu čerpacích stanic.....atd.

Vybrat si tedy z těch tisíců jezer může být nejen napoprvé celkem oříšek - pokud do Švédska jedete skutečně poprvé proč tady nezkusit Jamtland - i populární rybářská cestovka CK PEPA má v této oblasti řadu chat a je tak z čeho vybírat :-)

Jamtland a vedle ležící Västernorrland mají dohromady rozlohu něco přes 40tis čtveřečních kilometrů což je nepatrně míň než má celé Slovensko - jsou pro rybáře zajimavé hlavně tím, že leží v solidní dojezdové vzdálenosti od populárního trajektového spoje Gdaňsk/Nynäshamn - takže pokud přijedete do "Stockolmu" řekněme ve 12.30 a vaše ubytko leží 300-600km daleko, přijedete na barák za slušňáka - ono není moc lidí úplně odvázaných, když jim po půlnoci klepete na dveře - někdo to vyloženě neumožnuje - buď dojedete do sedmi večer nebo až druhý den.
Tady ten dlouhý trajekt z Gdaňsku vyplouvá v šest večer a ve Stockholmu (Nynäshamn) jste po poledni druhého dne - takže jak s oblibou říkám můžete se opít-vystřízlivět-opít a zase vystřízlivět - na místo přijedete odpočatí a s trochou nadsázky můžete hned na ryby. Pokud použijete nějaké jižnější spojení (Karlskrona, Ystad) počítejte s cestou o minimálně 500km delší - pokud pojedete osobákem do nějakého kempu nemusí to být až takový problém, v případě že sebou vezete jako mi vlastní loď je to 8hodin cesty navíc :-(
Hlavně z tohoto důvodu volím cestu do Nynäshamnu i když je třeba počítat s výrazně dražší variantou - poslední cena za osobák s vlekem(lodí), 2 osoby a kajutu byla za zpáteční lístek zhruba 21tis. (ještě před 5lety to byla polovina).



Jamtland je takový kompromis mezi přelidněným jihem a liduprázdným severem a při jeho rozloze bude i poznávání tohoto kraje na celý život - ale klidně jeďte jinam, rozhodně vás nenavádím, že tady je to nej. Zrovna naposledy jsme toho moc nenachytali (metrovky, byli ovšem 3). Vlastně kamkoli se podíváte je nějaká větší, menší či obrovská voda. Já mám aktuálně projetých asi 11 jezer, včetně toho největšího jezera Storsjön, které má šílených 464 km? (pro představu Novomlýnská nádrž má 16,68) - obecně mám velké vody rád hlavně z důvodu, že se člověk projede, něco uvidí a většinou jsou tam solidní přístavy a kvalitní sjezd na loď. Nevýhodou je, že přijedete na týden/dva na naprosto neznámou vodu a o něco se snažíte.Na té malé fotce uprostřed je jeden "okres" a té modré barvy tam je po.... :-)

 

Jamtland je bezpečný a civilizovaný kraj - ještě se tu člověk nebojí (jak někde na jihu) a přitom je čerpací stanice a solidní ubytko na každém rohu - teď jsme bydleli v městečku Bräcke na břehu jezera Revsundssjön a za 11nocí jsme platili necelé 4tisíce českých korun (sdílená sociálka a kuchyně) což, ale vyvážilo tu strašnou cenu za trajekt i benzín do lodě v prepočtu skoro 60kč/litr. Jen cestou do přístavu jsme jeli okolo 2 benzínek, ale třeba v Laponsku o pár set kiláků výš jsme benzín do lodě tahali v kanystrech ze vzdálenosti 40km!! Obecně není v této oblasti problém sehnat prvotřídní ubytování za nějakých 800-1500,-Kč/noc dle velikosti - pokud se spokojíte s menší chatou jako naposledy já s Luckou lze počítat i s nižší částkou, chcete-li naopak luxusní ubytko s výhledem na jezero může částka stoupat i do "nerybářských" výšin :-).

Na jihu řekněme někam ke Stockolmu, je spousta nabídek na pronájem chaty či apartmánu, ale také výrazně větší zájem o tato ubytování, což vyžaduje rezervaci s výrazným předstihem - jinak na vás to zajímavé/levné prostě nezbyde. Oproti tomu sever nabízí naprosté minimum ubytovacích kapacit a mnohdy za naprosto strašidelné částky, navíc když už něco zajímavého najdete bývá to od vody dál a je tedy třeba počítat s vyššímí náklady. Čím víc na jihu tím víc baráků přímo u vody, čím víc na sever tím dál - je to úsměvné, ale platí to - u jezer typu Vänern/Vättern není problém najít desítky AP přímo u jezera, na jezeře Storsjön jsem u vody našel jedno - bylo pořád obsazené :-(
Jak jsem psal výše Jamtland je velký jak 2/3 Slovenska - zhruba pětinásobek jižní Moravy - takže si nehrajte na hrdiny a vše pečlivě plánujte - mimo hlavní trasy není asfalt, ale šotolina, provoz je minimální, signál na telefonu kolikrát také ne, takže průser čeká na každém rohu, ale je to nádherná země :-)
Co se povolenek k lovu týče - dobrou polovinu rybářských licencí i všech informací k rybolovu získáte na portále ifiske.se za cenu průměrně 200,-SEK/týden takže asi pětikilo, na těchto stránkách najdete i některé sjezdy, půjčovny lodí, ubytování, ale třeba statistiku úlovků - je dobrovolná, tedy orientační, ale určitou předtavu o zarybněnosti revíru může přinést. Na ifiske samozřejmně není vše, mi jak na potvoru naposledy našli krásné jezero se spoustou ryb a nepřišli na to kde koupit povolenku - takže jsme si udělali výlet čuměli na echolot - chvilku pytlačili - 2štiky, 30okounů a pak jeli na vedlejší na které jsme na netu povolenku našli - tam bylo ryb méně, ale chytl jsem po hodině házení štiku 102cm, takže jsme následující dny jezdili sem.



Určitě doporučuji věnovat výběru jezera pozornost a pokud nejste opravdu zkušení rybáři s dobrou znalostí chování ryb a čtení vody, netušíte co a jak a kde hledat zaměřte pozornost na menší vody. Mi jednou po několika dnech tápání, kdy to stále nebylo ono (v podstatě jsme chytli prd) zvolili v nějakém mistním letáku opěvovanou přehradu, na kterou stála ta povolenka pětikilo na den !! Po 6hodinách rybaření jsme tam, ale nechytli ani okounka :-( Když teď koukám na ifiske report je tam poslední štička zapsaná 25.8. 2020 - nemusí to být adekvátní údaj, ve skutečnosti jich bude určitě víc, ale určitou představu o zarybněnosti revírtu vám to dá. A naopak teď naposledy, kdy jsme za první tři dny taky chytli celkem houby - jsem po chvíli bádání kam pojedeme zítra zjistil, že za rohem (40km) je jezero kde včera někdo zapsal do reportu 18 štik 30-80cm a 7okounů o průměru 700g - pecka jedeme....

Jedna z těch lepších :-)

Je třeba si prostě uvedomit že jste na týden někde kde to vůbec neznáte - ten sjezd vypadal vážně krásně a stabilně - najednou se ozvala rána a zadní lampa na vleku byla v tahu (šutr) a to že by jste v té oblasti našli nějakého průvodce je většinou vyjímečné. Pokud jste začátečníci tak určitě zvolte cestu přes cestovku - je to strašně drahé, ale jedete na místo kde se střídají turnusy, je tam mnohdy i ten průvodce a když ne tak pan domácí většinou ví, kdo kde a co minulý týden nachytal. I pokud jste zkušení borci, co se ničeho nezaleknou, počítejte s neúspěchem a třeba budete překvapeni, znám ovšem mraky rybářů co byli x krát ve Švédsku, Norsku, Španělsku a vlastně chytli prd!!

Na druhou stranu třeba nás osobně baví to objevování a poznávání nových míst - to neustálé ježdění po candátech ve Španělsku, už mi na konci sezóny lezlo na nervy - je sice hezké vědět, že tady v tolik a tolik hodin to funguje tak a tak, ale poznávání nového má svá kouzla:-)

Když jsem byl poprvé ve Španělsku seděli jsme s nebožtíkem Petrem Pandurou na lodi a on na otázku proč nechytáš , tehdy odpověděl, začnou žrát 10 minut po desáté !! První záběr tehdy skutečně přišel v 10.11, taková znalost lokality je super, když vás to živí, i já se po letech dopracoval do situace, že jsem dvoumetrové sumce a desítky candátů za den považoval za samozřejmost - bylo to 7 let dřiny a ježdění, ale tehdy mě to živilo, dnes se rybařením bavím a je to v mnoha ohledech i lepší:-)

Pár let zpátky jsem v této lokalitě zažil na jezeře Hallbymagasinet situaci kdy jsme za 3hodiny chytli 30 štik - znechuceně jsme ukončili rybolov a šli na houby - na tohle skvělé jezero jsem se už nikdy nevrátil - všeho moc škodí:-(
30 štik za takovou dobu jsem od té doby ve dvou už nikdy nechytil, ale nechybí nám to - máme čas zajít si na ty houby, uvařit si na lodi kávu, zajet na břeh ugrilovat okouna či candáta a prostě si to užíváme.



V Jamtlandu najdete hlavně okouny, štiky, pstruhy, lipany ale v některých případech i candáty a to kolikrát ve velmi zajímavém množství...To co se na konkrétní lokalitě vyskytuje najdete na portále ifiske.se hned na titulní straně každé lokality. Máte tu ikony ryb včetně množství výskytu, základní info o revíru, kontakt na odpovědné osoby. Dále na stránkách najdete záložku pro on-line koupi povolenky nebo půjčení lodě - za zaplacených cca. 300,-Kč dostanete kód k zámku a přesnou GPS polohu loďky - prostě jiný svět :-)
Stránky nabízí i řadu filtrů, takže pokud vás zajímají např. pouze štiky - na uvodní straně zatrhnete jen ji a budou se vám filtrovat revíry s nejvyšším zastoupením konkrétní ryby - dokonalé :-)
Když budete procházet statistiku úlovků věnujte vždy pozornost tomu, kde byly ryby chyceny - v rámci jedné povolenky je většinou možnost chytat na mnoha říčních usecích a několika jezerech a běžně se stává, že skutečně pěkné chytání je na 2-3místech z 10!!

Když to vezmu kolem a kolem a mrknu do mapy je na území jen samotného Jamtlandu více než 130 rybářských organizací, hospodařících na tisícovkách lokalit + další které na netu nenajdete a pro jejichž povolenku musíte do nějakého místního obchůdku či na poštu. Je to tedy pro běžného smrtelníka na několik životů, a je jedno jestli chcete trolovat štiky, nebo chytat lipany na mouchu - prostě vyražte na sever  a možná zjistíte, že na ryby se nemusí jezdit jen do Španělska a Norska !!
Jen pozor na počasí - když se podíváte na mapu je Jamtland v polovině Švédska a na úrovni norského Trodheimu a Islandu - takže pozor - reálně je tu nějaké solidní počasí tak od půlky dubna do poloviny října plus minus týden - konec září už jsou běžné ranní mrazíky a klidně může spadnou pár vloček, denní teploty ale stále budou někde 8-10°C nad nulou. Natáhnout váš výlet směrem na podzim, je ale určitě menší riziko než jet v dubnu kdy riskujete některá jezera zamrzlá !!
Pokud pojedete od půlky července do půlky srpna (to zde oficiálně končí sezóna) určitě čekejte teploty ke třicítce,voda vyleze na 20 a pršet moc nebude - jinak totiž ve Švédsku prší skoro pořád a všude :-)

Poslední větička pro úplné začátečníky a neberte to osobně - Švédsko není nic pro masaře!  Na žádné chatě jsem mrazák neviděl a považuje se tu za normu jeden candát, štika či 2-3 okouni na loď/den na jídlo. Takže ty polystyrenové bedny nechte doma :-)

Pokud by jste chtěli jakékoli rady či informace neváhejte mi napsat, rád se podělím a každou informaci i zkušenost - Martin Rybářské potřeby Mlsport/Tahoun.cz

Mimochodem - určitě si ve Švédsku zajdete do nějaké místní burgrárny i rybářských potřeb - jsou na každém rohu - stojí to za to !!