Zimní rybaření na dírkách:-)
V průběhu zimy se můžeme pustit do údržby rybářského nádobíčka, ale ani v případě třeskutých mrazů nemusíme zůstat doma. Existuje totiž zimní rybolov na dírkách, kde není nouze o pěkný úlovek, šálek horkého nápoje s přáteli a spoustu srandy. Co je k tomu potřeba a jak se zařídit, nastíní Martin z prodejny ML SPORT v Brně.
Lov na dírkách
Lov na dírkách, který lze provozovat jen za třeskutých mrazů, je krásná, i když chvílemi náročná kratochvíle. K tomu, aby si člověk zimní dírkaření vyzkoušel, nepotřebuje vůbec nic složitého, dokonce ani svazovou povolenku. Řada našich zákazníků trochu tápe, co dírkaření obnáší, takže proto tento článek zaměřený na rybářské potřeby na dírky.
První a nejdůležitější podmínkou je led tlustý alespoň 10 centimetrů - jestli chcete být v klidu tak 15:-). Takový se vytvoří až tak po čtrnácti dnech pořádné zimy, takže některé roky třeba vůbec - proto je třeba využít každý vhodný moment a vyrazit. Když už ale máme jistotu, že se v ledové vodě neocitneme jako velká neohrabaná ryba sami, můžeme vyrazit - jenom vědět kam!
Kam za zimním rybolovem?
A kam na dírky vyrazit? Rybářský lístek, ani povolenku k lovu od Českého, nebo Moravského Rybářského svazu k lovu na dírkách určitě potřebovat nebudete. Na svazových vodách je tento druh sportovního rybolovu totiž všeobecně zakázán. Pokud tedy chcete zkoušet vaše rybářské štěstí i v třeskutých mrazech, musíte vyrazit na soukromý revír. Těch najdete po celé české republice určitě přes 100 a z toho cca polovina provozuje právě zmiňovaný „dírkolov“.Pomůže interaktivní mapa na webu MRK, kterému tímto děkujeme. Kliknutím na mapku otevřete stránku s interaktivní mapou. Pokud máte raději mapu na papíře a s sebou, což je v terénu a při cestě autem pořád ještě jistota, máte bohužel smůlu v dnešní digitální době již aktualizace papírových map a atlasů neprobíhají a to je na ještě někde na trhu v nabídce je zoufale zastaralé :-(
Interaktivní mapa dá slušnou představu, kde v místě Vašeho bydliště najdete jaký soukromý revír - jak vidíte možností je požehnaně. Pokud si chytání na dírkách chcete vzkoušet, na svazových vodách - máte smůlu - zatím to není možné. Zdroj: Mrk.cz
Pokud byste chtěli poradit konkrétní revír, ze svých zkušeností mohu doporučit pouze ty na Moravě. A to například Podolí u Brna, Jestřebí u Jihlavy, rybník Lhéta v Přísnoticích, rybářský areál Nedvědice, Jestřabice, Skalička, Vojtův rybník ve Víru....
Jak se na zimní rybolov připravit?
V praxi většinou stačí na soukromý revír přijet, vše důležité vyřídíte na místě. Zajdete do první boudy nebo maringotky, kterou u vody uvidíte, a v ní narazíte na správce vodní plochy, který Vám prodá potřebné povolení. K zakoupení povolení k lovu není potřeba žádné osvědčení, maximálně občanka. Druhy povolenek má každý rybník jiný. Takový standard je povolenka v ceně kolem 300,-Kč a v ceně jsou již 3ks ponechaných ryb.
Jaké můžeme chytit ryby?
Standardně lovené ryby v zimě jsou pstruh duhový a siven americký ve velikostech kolem 35cm. Majitelé revírů je tam pravidelně cca. jednou za týden nasazují, většinou před víkendem, kdy jsou předpokládané největší návštěvy. Ne vždy je ale pravdou, že těsně po vysazení berou nejvíce! Kromě pstruha a sivena můžete občas ulovit i kapra, candáta, štiku, nebo klidně i jesetera. Takové ryby je ale problém potom dostat přes malý otvor v ledu ven. Už jsem několikrát zažil, že se musela během zdolávání vrtat druhá dírka, aby se do ní ryba vůbec vešla. Tím se dostáváme k problému jak vlastně pod tím ledem chytat.
Do ledu je třeba vyvrtat dírku
Do ledu se vrtají pomocí speciálního vrtáku díry o průměru cca 12-20cm. Vrták na led si můžete zakoupit a mít svůj vlastní, nebo vypůjčit u správce daného revíru, zpravidla tam kde se kupují povolenky. Jak to ale většinou bývá, k půjčeným věcem se lidé chovají neukázněně a tak není vyjjímkou totálně tupý břit. A garantuji vám, že při hloubení dírky s takto tupým nožem ve 40cm tlustém ledu se pořádně zapotíte. Takže moje volba je vlastní vrták :-)
Jak se na dírky vybavit?
A konečně se dostáváme k tomu, co potřebujeme pro samotný rybolov. Základem je teplé oblečení. Bez termoprádla a pořádné termo obuvi se neobejdeme. Pokud žádné takové boty nemáte, vřele doporučuji gumáky z naší nabídky do -30°C. Nejsou do nich dokonce třeba už žádné speciální ponožky, stačí normální. A jelikož je v těchto holínkách teplo i mé věčně zmrzlé přítelkyni, s klidným srdcem doporučuji a garantuji všem, že vám zima opravdu nebude. A pokud vám doma zbyl kus desítky polystyrenu po zateplení domu, určitě si ho vezměte také. Mnohem lepší, než stát přímo na ledu! Další nezbytnou součásti výbavy je termoska s čajem, případně svařeným vínem, to už nechám na vás. No a dostáváme se k tomu poslednímu a to je potřebný prut, naviják a drobnosti k tomu.
Velice lehké a extrémně teplé gumáky do těch nejhorších mrazů - měli jsme je sebou i v zimě v Nortsku. Pro rybáře vyrážející na zimní rybolov nebývalé pohodlí a využijete je během celého roku.
Dírkový prut
Prut volíme podle zamýšleného stylu rybolovu – buď měkký na marmyškování a jigování, kdy budete rybařit ve stylu vertzikální přívlače s jigovou hlavičkou a nějakou umělou nástrahou, na konci vlasce je háček s olůvkem (marmyška/jigová hlava) a na něm červík, nebo umělá nástraha ve stylu různých ráčků, twisterů, smáčků.... S takovýmto prutem nepotřebujete splávek a držíme ho v ruce. Záběr ryby je indikován ohybem měkké špičky, nebo drcnutím jako při klasické přívlači. Nebo zvolíme něco univerzálnějšího pro lov se splávkem a všestranné rybaření, ideální k lovu s populárními pstruhovými těsty. Délka prutu se odvozuje od tloušťky ledu. Čím silnější led, tím je třeba delší proutek. Je to z toho důvodu, že správné zvolávání ryby probíhá tak, že ihned po záseku strčíte špičku prutu až po naviják do oné dírky a máte tedy prut kolmo k ledu. Je to z toho důvodu, abyste o ostrou ledovou hranu dírky neuřízli vlasec. Všeobecně lze tedy doporučit pruty od 50 do 75cm. Čím silnější led, tím delší.
Rybářský prut Ice Fish speciálně pro lov na dírkách, lehoučký a měkký - pro lov s marmyškou, se splávkem.... Osazený je navijáčkem stejné značky v kvalitě dostačující pro tento způzob rybaření s kapacitou 150 m 0,15 mm. Samozřejmně si lze vybrat i kvalitnější navijáček s lepší brzdou pro lov se slabými vlasci - vždy ale adekvátní velikosti.
K prutu lehký naviják
Naviják volíme malý, lehký. Obyčejné dírkové navijáky seženete už od 200,-Kč, nebo můžete použít naviják, který máte např. na plavanou, nebo přívlač s cívkou o maximální velikosti 20. Jestli přední, nebo zadní brzda, to je čistě na vás a na funkci to nemá žádný vliv.
Vlasec na dírky
Vlasec doporučuji o průměru 0,12-0,18mm. Silnější určitě ne. Je taky dobré mít s sebou špulku fluorocarbonu (speciální neviditelný vlasec) na návazce. V ledové křišťálově čisté vodě to má určitě svůj význam. Pletené šňůry rozhodně NEDOPORUČUJI.
Splávek na dírky
Dále budete potřebovat malé splávky. Pozor, pouze průběžné. Pevné splávky mají na dírkách smysl pouze když lovíte na hloubce menší, než 1m, což je málokdy. S průběžným splávkem jste schopni chytat jak na metru, tak klidně i na pěti metrech hloubky. Gramáž splávků 0,3 – 1,5g. Menší použijete na těsta, masné červy, sýr, větší na živou rybičku. Ke splávkům nezapomeňte také bavlnkové zarážky a olověné broky na vyvážení. Vhodné háčky jsou ve velikostech cca 6-16. Zase záleží, co na háčku bude. Když větší kus nástrahy, použijeme větší, když malá kulička těsta, navážeme menší. Doporučuji mít z domu nachystaných pár hotových návazců. V mrazu, větru a pod vlivem se to fakt špatně navazuje.
Návnada pro zimní rybolov
Jak jste si určitě všimli, výše už jsem lehce nastínil na co se pstruzi a siveni loví. Určitě je dobré s sebou mít masné červy, umělé nástrahy, trojúhelník taveného sýra, peletky a pstruhové těsto. Peletky a pstruhové těsto se vyrábí v mnoha barvách a příchutích. Je dobré toho mít víc a zkoušet a zkoušet:-) Nebojte se křiklavých barev, většinou zrovna právě ty donutí dravce k záběru - mnohdy hodina bez záběru, během které vyzkoušíte 3 barvy těstíček a pak ze zoufalství sáhnete po něčem co se jmenuje Kapitán America a začnou se dít věci:-) Na zvýšení atraktivity místa zrovna pod vaší dírkou je dobré ještě vnadit, nebo použít aromatické posilovače. Existují různé pstruhové polévky, mikropeletky a další návnady a nástrahy, které jsou k tomu přímo určené.
Jedna motivační - jak málo stačí k radosti uprostřed zimy
Bez naběračky na led nechoďte
A takovou poslední a velmi důležitou věcí je naběračka na led. Můžete ji tajně ukrást manželce v kuchyni, nebo si koupit speciální na dírky. A ptáte se na co naběračku? Krom již zmíněné pstruhové polévky s ní budete vybírat z dírky led. Při teplotách pod nulou totiž dírka neustále zamrzá a je to fakt vopruz. A pokud vás dírkovaná chytne natolik, že bez ní nebudete moci být, můžete se zúčastnit i různých závodů o hodnotné ceny. A pokud vám tuzemské závody budou málo, můžete se vypravit někam na sever - mi už celkem dlouho uvažujeme o zimní dovolené lyžarsko/rybářské v našem oblíbeném Švédsku - a určitě to dřív nebo později dáme :-)
Kam se jinam vydat v zimě
Pokud vám tahání pstruhů z malé dírky nic neříká, sbalte svoje kaprařské náčiní, bivak se zimním přehozem a vzhůru k nějaké nezamrzlé vodě. Při mírných zimách se naprosto běžně v lednu a únoru loví například na Dalešické přehradě. Voda tam nezamrzá uplně díky stálému přečerpávání vody kvůli elektrárně a na závratných hloubkách kolem 20-40 metrů se na ananasové boilies tahají trofejní kapři. Další možností zimního rybolovu je třeba španělské Ebro. Teplota tam přes den neklesá pod 5 stupňů nad nulou a candáti, okouni a sumci se dají lovit celoročně, tedy i v měsících, kdy většina střední Evropy je nastěhovaná v alpských střediscích a lyžují. Navíc od Ebra je to pro čecha na poměrně exotické lyžařské areály v Pyrenejích sotva 200km - a představa víkendové chytání candátů spojená s lyžování rozhodně nezní špatně :-)
Martin z ML SPORT.CZ